Enjeksiyon Kalıbı İmalatı

Enjeksiyon Kalıbı İmalatı

Enjeksiyon kalıbı imalatı başlangıçta size maliyetli gibi gözükse de üretiminizi hızla geliştireceğinden dolayı ileri safhada kar elde etmenizi sağlar.

Enjeksiyon kalıbının üretimi için öncelikle doğru bir şekilde tasarlanması gerekir. Bilgisayarda tasarım programı ile gerçekleştirilen tasarım daha sonra kalıbın oluşumunu sağlar. Enjeksiyon kalıbı imalatı sıcak yolluklu ya da soğuk yolluklu çeşitlerine göre de değişiklik gösterebilir.

Enjeksiyon kalıbı imalatı sırasında şu hususlara dikkat etmeniz gerekir:

  • Pürüzsüz bir ürün elde edebilmek için imalat sonunda parlatılması gereken yerleri belirlemek.
  • Enjeksiyon kalıbının bakımı sırasında hangi bölgelere takviye etmeniz gerekeceğini belirlemek.
  • İstediğiniz kadar ürünü elde etmek için kaç adet kalıp üretmeniz gerektiği.
  • Kullanacağınız ham maddenin belirlenmesi.

Enjeksiyon Kalıp Çeşitleri

Sıcak yollu ve soğuk yollu olmak üzere iki çeşit enjeksiyon kalıbı vardır. Enjeksiyon kalıbı imalatı bilgisini elde ettiğinizde hangi çeşidin sizin için en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Sıcak yollu kalıplarda ısı ile eritilmiş plastik ham maddesi kullanılır. Bu sebeple en az hurdayı çıkaran kalıp çeşidi budur. Fakat maliyeti de ona göre yüksektir. Maliyet yüksek olduğu için genellikle birkaç gözden oluşurlar. Enjeksiyon kalıbı imalatı ve hangisi sizin işinize yarar bilgisi sektörde yerinizi belirler.

Soğuk yollu kalıplarda hurda malzemesi daha fazladır ve yeniden kullanılmak için tekrar öğütülürler. Maliyeti oldukça düşüktür ve kullanması daha kolaydır. Enjeksiyon kalıbı imalatı bilgisine dair daha fazlası için internette araştırma yapabilirsiniz.

Enjeksiyon Kalıp Çeliği

Enjeksiyon kalıbı imalatı nasıldır sorusunu kapsayan bir diğer konu da kalıpların hangi malzemeden yapılacağıdır. Enjeksiyon kalıpları genellikle paslanmaz çelik ve alüminyumdan yapılırlar.

Bakım gerektiğinde dolgu yapılacak yerleri belirlediğinizde tekrar kullanılması oldukça basittir. Enjeksiyon kalıbı imalatı ve size ne kadar kazandıracağı araştırmaları yaptığınızda ne kadar verimli bir iş olduğunu görmüş olursunuz.

Teknolojinin gelişmesiyle birçok farklı kalıp çeşidi ortaya çıkmıştır. Desenli kalıplar da günümüzde oldukça fazla kullanılır. Renkli modeller günlük tüketimde oldukça tercih edilen ürünlerdendir.

DİĞER HABERLER

WhatsApp