Enjeksiyon Kalıbı Tasarımı

Enjeksiyon Kalıbı Tasarımı

Enjeksiyon kalıbı tasarımı tıpkı plastik kapak üretiminde olduğu gibi dikkatle ele alınması gereken bir husustur. Öncelikle ne tür bir malzeme elde etmek istendiğinin belirlenmesi gerekir.

Talep edilen malzeme belirlendikten sonra malzemeye uygun kalıbın üç boyutlu çizimi öncelikle bilgisayar ortamında hazırlanır. Enjeksiyon kalıbı tasarımı en uygun ölçülerin belirlenmesi ve çizilmesi ile deneme yapıldıktan sonra imalatına geçilir.

Teknoloji geliştikçe üretilen malzemenin çeşitlenmesi gibi enjeksiyon kalıbı tasarımı örnekleri de çeşitlenmiştir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken tasarımın yine uzman kişiler tarafından imalata alınması gerekir. Enjeksiyon kalıpları bağlı bulundukları makineye göre uygun şekilde tasarlanmalıdırlar.

Enjeksiyon kalıbı, makine ve işlenecek plastik ham madde birlikte ele alınarak üretim gerçekleştirilir.

Enjeksiyon Kalıbı Nedir

Eritilmiş plastik maddenin istenilen şekle girmesi için üretilmiş olan materyallere enjeksiyon kalıbı denir. Enjeksiyon kalıbı tasarımı oldukça titiz bir şekilde çalışılması gereken bir iş koludur.

Doğru tasarım elde edilene kadar örnek üzerinde revize işlemleri yapılır. Enjeksiyon kalıbının çizilmesinde önemli faktörler şunlardır:

  • Kalıpta oluşturulacak göz sayısı, isteğe göre birkaç parçadan oluşabilir.
  • Kalıbın yapılacağı malzeme
  • Kalıbın kaç çizgiden oluşacağı.
  • Kalıbın kullanılacağı üretim yöntemi.
  • Enjeksiyon çeşidi.

Önemli noktalar için doğru ölçüler ve seçimler yapıldığında enjeksiyon kalıbı tasarımı başarıyla tamamlanmış olur.

Enjeksiyon kalıp tasarımı doğru şekilde üretildiğinde ve üretime başlandığında çok hızlı bir şekilde sonuç verir.

Enjeksiyon Kalıbı Fiyatları

Yapımı bilgisayar ortamında gerçekleştirilen enjeksiyon kalıbı tasarımı oldukça emek harcanan bir materyal olduğundan bir miktar bütçe ayırmanız gerekebilir. En uygun fiyatları Conscept Plastik web sitesinde bulabilirsiniz.

Enjeksiyon kalıp tasarımı bitip üretim aşamasına geçildiğinde kalıbın yüzeyinin pürüzsüz olması için parlatılma işlemi uygulanır. Üretilmek istenen ürünün şeklini belirleyen yegane aparat olan kalıplar ürün çıkartılacağı sırada hiçbir şekilde ürüne zarar vermezler.

Kalıp malzemeleri alüminyum, pirinç, paslanmaz çelik gibi çeşitli olabilir. Malzeme ürüne göre seçilir. Soğutucu görevi de gören kalıplar yapısı sayesinde havalandırma da sağlar.

DİĞER HABERLER

WhatsApp