Enjeksiyon Kalıbı

Enjeksiyon Kalıbı

Enjeksiyon kalıbı plastik kapak üretiminde kullanılan makine yöntemlerinden biridir. Sıcaklık yardımıyla eriyen plastiğin bir enjeksiyon aparatıyla uygun kalıba boşaltılması işlemidir. Boşaltma işleminden sonra kalıp soğutularak çıkarılır.

En sık kullanılan yöntemlerden biri olan enjeksiyon kalıbı çok küçük boyutlu kapaklardan büyük boyutlu kapaklara kadar çeşitli boyutta ürün üretebilir.

Enjeksiyon kalıbı süreçlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kalıp oluşturma
  • Ham maddenin eritilmesi
  • Enjeksiyon aşaması
  • Ütüleme aşaması
  • Soğutma aşaması
  • Kalıp açma
  • Çıkarma aşaması

Genellikle üç parçadan oluşan enjeksiyon kalıp makinesinde mengene bölümü, enjeksiyon aparatı ve kalıp bulunur. Kalıba ham madde enjekte edildikten sonra soğutma aşamasında bir basınç oluşur. Mengene bölümü kalıbı her iki yandan sıkarak basınca dayanıklı olmasını sağlar.

Enjeksiyon Kalıbı Nedir

Kullanımı oldukça pratik olan enjeksiyon kalıbı ile üretilen ürünler oldukça sağlam olur ve fiyatları da ona göre yüksek olur. Üretim maliyeti ise oldukça düşüktür ve hayatın her alanında kullanılabilecek parçalar üretilebilir.

Seri üretim için en uygun makine olan enjeksiyon kalıbı gerekli parçaları aldıktan sonra üreticiye yüksek maliyetlere sebep olmaz. Yalnızca gerekli parçaları alırken bir miktar para harcamanız gerekir.

Bir kere enjeksiyon kalıbı parçalarını tamamladığınızda seri üretim sayesinde harcadığınız miktarı fazlasıyla geri kazanmış olursunuz. Makinelerin üretimi yüksek mühendislik ve profesyonellik gerektirir. Farklı şekillerde ve sağlamlıkta binlerce ürünün üretilmesi buna bağlıdır.

Enjeksiyon Kalıbı Tasarımı

Enjeksiyon kalıbı uzman kişiler tarafından tasarlanır ve uygun parçalar üretmek istenilen ürüne göre seçilir. Birden fazla çeşitte plastik kapak üretimi için gerekli olan kalıplar satın alınabilir.

Plastik kapakların üretiminde kullanılan enjeksiyon kalıbı çoğunlukla alüminyumdan yapılır. Teknoloji sürekli kendisini geliştirdiği için son yıllarda oldukça fazla çeşitte kalıp ve tasarım ortaya çıkmıştır.

Hızlı ve seri üretim için birebir olan bu kalıpların en büyük avantajlarından biri de çok geniş bir malzeme potansiyeline sahip olmasıdır. Pet şişe kapaklarından, yiyecek saklama kaplarına kadar onlarca farklı çeşit kapak üretimi yapılabilir.

DİĞER HABERLER

WhatsApp