Enjeksiyon Kalıp Malzemeleri

Enjeksiyon Kalıp Malzemeleri

Enjeksiyon kalıp malzemeleri alüminyum ve sert çelik kullanılarak üretilir. Geometrik şekillerde olurlar ve uzun süre dayanıklı malzemelerdir. Üretilmeden önce bilgisayar ortamında uzman tasarımcılar tarafından tasarlanırlar.

Sipariş verirken dikkat etmeniz gereken husus ne için kullanacağınızı ve ölçülerini iyi şekilde anlatmaktır. İsteğinize göre tek gözlü ya da birden fazla gözlü enjeksiyon kalıp yapılabilir. Enjeksiyon kalıp malzemeleri ile üretilen bir kalıp aklınıza gelebilecek her türlü plastik malzemeyi şekillendirebilir.

Ülkemizde günlük hayatımızda kullandığımız plastik kapaklar enjeksiyon makineleri ile üretilir. Enjeksiyon kalıp malzemeleri ilk alırken biraz maliyetli olsa da daha sonra kullanmaya başladığınızda satışlarınızın artmasına sebep olur ve harcadığınız bütçeyi kısa zamanda geri kazanırsınız.

Plastik Enjeksiyon Kalıp İmalatı

Enjeksiyon kalıpları birbirinin aynısı plastik parçaları üretmek için kullanılır. Birden fazla göze sahip olan kalıplarda aynı ürünün farklı boyutları da üretilebilir. Buradaki en büyük avantaj seri üretimdir. Enjeksiyon kalıp malzemeleri termoplastik polimer denilen ham maddedir. Bu madde önce eritilir ve sonra şekil alıp soğuyacağı enjeksiyon kabına enjekte edilir.

Enjeksiyon makinesiyle üretim aşamaları birbirini takip eder ve şu şekilde gerçekleşir:

  • Plastiğin eritilmesi
  • Enjeksiyon kalıba enjekte edilmesi
  • Şekil alması
  • Soğuması
  • Çıkarılması

İsteğe göre enjeksiyon kalıplarda işlenen malzemeler renklendirilebilir. Evimizde mutfağımızdan araba parçalarına kadar her türlü ürün enjeksiyon kalıp malzemeleri ile üretilebilir.

Enjeksiyon kalıp malzemeleri tek bir sefer değil sürekli kullanılır ve firmalar için çok fazla tasarım esnekliği sunar.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Soğutma Sistemleri

Enjeksiyon makinelerinde kullanılan kalıplar plastik ham maddesini şekillendirmekle kalmaz soğutma işlemini de kendisi gerçekleştirir. Enjeksiyon kalıp malzemeleri ile gerçekleştirilen üretim tüm dünyada plastik ürün üretiminin %40 gibi bir rakamını karşılar.

Üretilecek plastik ürünün şekli için kullanılan kalıplar eritilmiş plastiğin ısısına dayanıklı şekilde üretilirler. Soğutma ve çıkarma işleminden sonra temizliği ve tekrar kullanımı oldukça kolaydır. Enjeksiyon kalıp malzemeleri tasarım aşamasındayken uzman tasarımcılar tarafından çizilir. Hem üretim hem de tasarım aşaması oldukça büyük emek ister.

DİĞER HABERLER

WhatsApp