Kauçuk Enjeksiyon Kalıbı

Kauçuk Enjeksiyon Kalıbı

Kauçuk enjeksiyon kalıbı kauçuk malzemeden üretilen parçalar için kullanılır. Hassas bir üretim süreci olduğu için küçük boyutta parçaların üretimi için idealdir. Kauçuk parçaların kullanım alanları makineler ve mekanik parça çeşitleridir.

İmalat sektörü ya da baskı sektöründe kauçuk enjeksiyon kalıpları sıkça kullanılır. Kauçuk kalıp yaptırmak istediğinizde izlenecek olan işlemler şu şekilde ilerler:

  • Bilgisayar programında tasarım yapılır.
  • Kauçuk parçaların şekline uygun olacak şekilde metal kalıp üretilir.
  • Kalıp enjeksiyon makinesine bağlanır.

Enjeksiyon makineleri ile seri üretim yapabilirsiniz. Üretici ve imalatçılar için enjeksiyon kalıp toplama aşaması maliyetli olsa da sonrasında seri üretime geçildiğinde en çok kazanç getiren sektörlerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

Kauçuk Kalıbı

Kauçuk enjeksiyon kalıpları alt ve üst kısımdan oluşmak üzere iki parça olur. Pres yardımıyla bu iki kısım bir arada tutulur. Kauçuk enjeksiyon kalıbı içerisine kauçuk ham maddesi enjekte edilir.

Enjekte edilen ham madde ısıtılıp eritilmiş haldedir. Basınç ile istenilen kauçuk ürünün şeklini alması sağlanır ve soğutulur. Soğuyan parça dışarı çıkarılır. Bu işlem günde 5000 adete kadar kauçuk parça üretimi yapabilir.

Enjeksiyon kalıbı kullanırken dikkat edilmesi gereken kauçuk ham maddesinin kalıbın içerisine tamamen dolmasıdır. Dolma işleminde risk almamak için taşma yapılabilir. Taşan kısımlar sonrasında atık madde olurlar ve kolayca temizlenebilirler. Her kullanımdan sonra makine temizlenir ve bakımı yapılarak üstü kapatılır.

Kauçuk Enjeksiyon Kalıpı Tasarımı

Kauçuk kalıplar bilgisayar ortamında uzman kişiler tarafından tasarlanır. Müşterinin nasıl bir ürün üretmek istediğine bağlı olarak enjeksiyon kalıplar ölçülendirilir ve şekillendirilir.

Bu aşamada tasarımcıya tam ve doğru bilgi vermek gerekir. Ürünün ne tarafında desen var ne tarafı parlak gibi konular doğru ölçülerle belirlenmelidir. Kauçuk kalıp ürüne şeklini verir.

Üretim sırasında kauçuk ham maddesinin önceden ısıtılması gerekir. Kauçuk kalıplar kendileri ısıtma işlemini yapmazlar. Enjeksiyon kalıplar sağlamlığı dolayısıyla çelik metalinden üretilirler. Enjeksiyon kalıpları paslanmaz özelliği sayesinde uzun yıllar işlevselliği bozulmadan güvenle kullanılabilirler.

DİĞER HABERLER

WhatsApp