PLASTİK AMBALAJ HAKKINDA

PLASTİK AMBALAJ HAKKINDA

Öncelikle plastikten bahsetmek gerek. Plastik, sıvı halinde bulunuyorken istenilen şekle sokulduktan sonra soğutularak ve sertleşerek kalıp şeklini alması ile oluşan organik bir maddedir. Sentetik plastikler de bulunmaktadır. Plastiklerin hammaddesi petroldür. Yani petrolden üretilirler.

Plastikler polimer yapıda olduklarından dolayı katkı maddeleri eklenerek farklı renk ve biçimde plastikler de elde edilebilir.

Ambalaj ise taşınılması veya depo edilmesi gereken eşyaların (nesne) korunması için sarıldığı veya içine konulduğu maddedir. Farklı çeşitleri vardır.

Plastik ambalaja gelecek olursak, plastik ambalajlar 2. Dünya Savaşı sırasında kullanılmaya başlanmıştır. Kullanımının yaygınlaşma hızı 1950 ‘li yıllardadır. Ancak 70 ‘li yıllardan beri de kullanımını arttıran bir maddedir.

Petrol rafinelerinden çıkan ürünlerden petrokimya tesislerinde işlem görerek plastik ambalaj formunu kazanır. En çok kullanılan plastik ambalaj türü pet ambalajlardır. Pet ambalajlar termoplastik maddelerdir. Pet ambalajlar içinde gazlı ve nemli ürünleri barındırabilirler. Farklı boyutlarda yapılarak içerisinde farklı ürünleri de barındırabilirler. Kalınlığı yarı sert veya sert olurlar. Böylece darbelere karşı dayanıklı olurlar. Çok ince bir pet ambalaj güvenli olmayacaktır. Büyük çoğunluk ile şeffaf ve renksizdirler.

DİĞER HABERLER

WhatsApp