Plastik Enjeksiyon Kalıbı Fiyatları

Plastik Enjeksiyon Kalıbı Fiyatları

Plastik enjeksiyon kalıbı fiyatları belirlenirken firmaların elde etmek istediği ürünün özellikleri önem taşır. Enjeksiyon kalıp tasarlanırken fiyatı etkileyecek bazı unsurlar şu şekildedir:

  • Üretici firmanın bir senede kaç adet ürün elde etmek istediği.
  • Enjeksiyon kalıbın ölçü ve malzemesi.
  • Enjeksiyon kalıbındaki desenli ve parlak alanlar.

Üretmek istediğiniz ürünün modelini enjeksiyon kalıbı tasarlayacak kişiye doğru bir şekilde anlatılması gerekir. Enjeksiyon kalıpları alüminyum ya da çelik malzemeden üretilir.

Çelik malzeme daha sağlam olduğu için tercih edilir fakat alüminyum kalıptan daha yüksek maliyeti olur. Her iki enjeksiyon kalıbı da uzun yıllar boyunca kullanılabilir ve seri üretim yapar. Seri üretim ile üreticiler kazancını arttırırlar.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Şirketleri

Enjeksiyon kalıplar seri üretim halinde plastik ürünler ortaya çıkarır. Büyük boyutlu ürünlerden çok küçük parçalara kadar plastik üretimi yapılabilir. Plastik enjeksiyon kalıbı fiyatları maliyetli olsa da üretim aşamasında kısa zamanda maliyetini geri kazandırır.

Plastik ham maddesi enjeksiyon kalıplarının içerisine ısıtılarak eritilmiş halde doldurulur. Enjeksiyon kalıp içerisinde şekil alan plastik ürünü meydana getirir. Daha sonra kalıptan soğuk halde ürünün kendisi çıkar.

Tasarım aşamasında doğru ölçülendirmek bu sebeple önemlidir. Üretim aşamasının kusursuz ilerlemesi için ölçülendirmeyi uzman kişilerin yapması gerekir. Enjeksiyon kalıp üretiminin en fazla kullanıldığı sektörlerden biri endüstriyel sektörlerdir. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok plastik ürünü ortaya çıkarırlar.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Seti

Enjeksiyon kalıpları isteğe göre tek gözlü ya da birden fazla gözlü olabilirler. Gözlerin ölçüleri birbirinden farklı olur. Bu şekilde aynı ham maddenin farklı boyutlardaki ürünleri meydana getirilir.

İsteğe göre her göze farklı bir ham madde de koyulabilir. Tüm bu özellikler üretimin hızlanmasını ve verimin artmasını sağlar. Enjeksiyon kalıplarda üretim yapılırken kalıbın içerisine renklendirme amaçlı boya da konulabilir.

Enjeksiyon makineleri eski zamanlardan günümüze üretim amaçlı kullanılmıştır. Mengene bölümü, enjeksiyon kısmı ve kalıp bölgesi olmak üzere üç ana bölgeden meydana gelirler.

DİĞER HABERLER

WhatsApp