Plastik Enjeksiyon Kalıbı Nedir?

Plastik Enjeksiyon Kalıbı Nedir?

Plastik enjeksiyon kalıbı nedir sorusunun genel olarak cevabı eritilmiş haldeki plastik ham maddesinin şekillenmesi için içine enjekte edildiği özel tasarım kalıplardır. Eritilmiş plastik ham maddesi enjeksiyon kalıbının içerisinde şekil alır ve soğuduğunda çıkarıldıktan sonra istenilen ürün elde edilmiş olur.

Enjeksiyon kalıpların üretici firmalar için ve endüstriyel alanlarda en çok tercih edilen üretim şekillerinden biri olmasının sebepleri şunlardır:

  • Aşınmaya karşı direnç
  • Yüzey bazlı işlemler için uygun olması
  • Parlatma özelliğine sahip olması
  • Kolay işlenebilmesi
  • Desen imkanı sunması
  • Yüksek ısıya karşı dirençli olması
  • Korozyona karşı direnç

Tüm bu avantajlı özellikler uygulama alanlarının da çok çeşitli olmasını sağlayarak üretime büyük miktarlarda katkı sunar.

Plastik Enjeksiyon Kalıbı Yapan Firmalar

Ülkemizde plastik üretim süreçleri genel olarak enjeksiyon makinelerinde seri üretim şeklinde gerçekleştirilir. Tek seferde aynı üründen binlercesi üretilebilir ve hepsinin kalitesi aynı olur. Plastik enjeksiyon kalıbı nedir konusu makine toplama aşamasında olan biri için önemlidir çünkü enjeksiyon kalıpların üretimi emek ve profesyonellik ister.

Enjeksiyon kalıplarının tasarımı siparişi veren müşterinin nasıl bir ürün üretmek istediğine bağlı olarak gerçekleştirilir ve üretilecek ürüne göre ölçülendirilir. Üretilmek istenen ürünün nasıl bir deseni var, hangi bölgelerin parlaması gerekiyor ya da hangi bölgeleri desenli gibi teknik konular sağlıklı bir tasarım süreci için bilinmesi gereken konuların başında geliyor.

Plastik Enjeksiyon Kalıbı Fiyat

Enjeksiyon kalıpları çelik, paslanmaz çelik, alüminyum gibi sert ve dayanıklı metallerden üretildikleri için uzun yıllar boyunca tekrar kullanılabilirler. Bu sebeple maliyetleri de yüksektir. Plastik üretimi yapmak isteyen bir kişi enjeksiyon makinesini toplama aşamasında belirli bir bütçe ayırmak zorundadır.

Bir kere enjeksiyon makinesi toplandıktan sonra başlangıçta harcanan bütçe seri üretim sayesinde kısa zamanda geri kazanılır. Enjeksiyon kalıplarının fiyatları boyutu, kaç göze sahip olacakları ve ne tarz bir ürün üreteceklerine bağlı olarak değişir.

Sizin için en doğru fiyatın belirlenebilmesi için tasarım aşamasından önce nasıl bir kalıba ihtiyacınız olduğunu detaylı bir şekilde anlatmalısınız.

DİĞER HABERLER

WhatsApp