Plastik Enjeksiyon Kalıbı Tasarımı

Plastik Enjeksiyon Kalıbı Tasarımı

Plastik enjeksiyon kalıbı tasarımı üç boyutlu tasarım programları aracılığı ile uzman tasarımcılar tarafından yapılır. Müşteri elde etmek istediği ürünün detaylarını anlattığında ürüne uygun şekilde bir kalıp ortaya çıkarılır.

Enjeksiyon kalıpları çelik gibi sağlam metallerden imal edilir. Dayanıklı malzemeden yapıldığı için uzun süre boyunca kullanılır ve seri üretim yaparlar. Enjeksiyon kalıbı sipariş verirken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

  • Üretmek istediğiniz ürünü detaylı bir şekilde anlatmalısınız.
  • Ürünün boyut ölçülerini doğru vermelisiniz.
  • Bir senede kaç adet ürün hedefiniz olduğunu belirtmelisiniz.

Müşterinin isteklerine istinaden tasarımlar oluşur ve fiyat da en son olarak belirlenir. Örneğin ürünün desenli kısımları ya da parlak kısımları varsa bunlar muhakkak bildirilmelidir.

Plastik Enjeksiyon Kalıbı Nasıl Yapılır

Enjeksiyon kalıpları kişiye özel tasarlanması gereken ürünlerdir. Müşterinin ürününe göre şekil alırlar. Ürün cinsine göre tek gözlü ya da birden fazla gözlü olabilirler. Bir ürünün farklı boyutları birden fazla gözlü enjeksiyon kalıplarıyla aynı anda üretebilirsiniz.

Seri üretim yapan enjeksiyon makineleri ile tek seferde 5 bin adete kadar ürün siparişi verebilirsiniz. Plastik enjeksiyon kalıbı tasarımı yapıldıktan sonra makinelerde üretim aşamasına geçilir.

Tasarım aşaması müşterinin istekleri doğrultusunda başlar. İlk olarak bir prototip ortaya çıkar ve müşteriye sunulur. Müşteriden onay alınırsa imalat aşamasına geçilir. Üretim aşamasında aynı zamanda kalite kontrolden geçirilir ve test edilir.

Plastik Enjeksiyon Kalıbı Fiyat

Enjeksiyon kalıbı siparişi vereceğiniz zaman üretmek istediğiniz ürünü iyi bir şekilde anlatmalısınız. Boyutları ne olacak, nasıl bir şekli olacak, parlak kısımları olacak mı gibi konular önemlidir.

Tasarım aşaması bitip onaylandığında geri dönüş olmayacağı için tüm tasarım titiz bir emekle yürütülür. Sipariş ettiğiniz enjeksiyon kalıbının özellikleri fiyatı belirler. Enjeksiyon kalıpları maliyetleri ürünler gibi görünse de seri üretim yaptıkları için çok kısa sürede maliyetlerini geri kazandırırlar.

Plastik malzeme ülkemizde en çok kullanılan malzemelerden biridir ve enjeksiyon kalıplarının modası asla geçmez.

DİĞER HABERLER

WhatsApp