Plastik Enjeksiyon Kalıp Değiştirme

Plastik Enjeksiyon Kalıp Değiştirme

Tasarımlardan sonra gerçekleşecek üretimlerde plastik enjeksiyon kalıp değiştirme faktörü olabilmektedir. Bütün kalıpların ölçüsü farklı olmakla birlikte kalınlığı, boyu sadece çizime yönelik olarak değiştirilip seçilmelidir. Makinelerin içerisine koyulacak ve üretimi gerçekleştirecek kalıpların makinelere düzgün şekilde titiz bir halde koyulmalıdır.

Plastik enjeksiyon kalıp değiştirme ise çizimin tasarımına ve üretilecek ürüne göre gerçekleşmesi gerekmektedir. Kalıp değiştirme işlemi son derece hassas olan bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı da son zamanlarda bu tarz işlemlerin profesyonel düzeyde yapılması için alanında uzman olan firmalardan destek almak da şarttır.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Değiştirme Aşama ve İşlemleri

Makinelerde önemli olan plastik enjeksiyon kalıp değiştirme işlemi bazen kalıpların makineden çıkarılmasından dolayı sağlanmaktadır. Ya da kalıplarda bulunan destek hatlarında karışıklık ya da çözülmesi halinde plastik enjeksiyon kalıp değiştirme işlemi yapılmaktadır. Plastik enjeksiyon kalıp değiştirme aşamaları ise şu şekilde gerçekleşmektedir;

  • İlk öncelikle kalıpların sökülmesi gerekir. Bu kalıp söküle amacı ise kalıplarda bulunan yarımların yüzeylerinin paslanması önlemektir. 
  • Sökülen kalıpların ise ardından kalıp yarımların mengene ile birleştiriniz.
  • Bunların ardından ise bütün elektrik su benzeri hatları çözmeniz gerekir.
  • Ardından makinede bulunan kaldırma mekanizmadan güvenlik kurallarına uyarak askıya alma işlemini gerçekleştiriniz.
  • Eğer Makinede kalıp iticisi bulunmaktaysa bütün birleştirme mekanizmaları ayırınız.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Değiştirme Önemi

Tasarımları hazırlanan ürünlerin üretim aşamasında ilk öncelikle çizime uygun plastik enjeksiyon kalıp değiştirme yapılmalıdır. Çizilen ürünün doğru kalınlıkta ve doğru uzunlukta olması için tasarımda işlenen analizlere uygun şekilde kalıplar hazırlanmalı ve plastik enjeksiyon kalıp değiştirme yapılmalıdır. Ayrıca kalıp ürünlerinin paslanmaması adına da plastik enjeksiyon kalıp değiştirme yapılması şarttır. 

Değiştirilmeyen kalıplar ise paslanma yaptıktan sonra hem makineyi bozmakta hem de kalıpların kullanılmaz hale gelmesini sağlamaktadır. Bu nedenle düzenli olarak plastik enjeksiyon kalıp değiştirme işlemi bilirkişi tarafından yapılmalıdır. Bu değiştirme ise aşamalar halinde ve dikkatli şekilde gerçekleşmektedir. Çünkü elektrik hortumu gibi makine ile kalıp arasında birçok hassas bağlantı hortumları bulunmaktadır. Plastik enjeksiyon kalıp değiştirme kesinlikle profesyonel ve deneyimli kişiler tarafından gerçekleşmesi gerekir! 

DİĞER HABERLER

WhatsApp