Plastik Enjeksiyon Kalıp İmalatı

Plastik Enjeksiyon Kalıp İmalatı

süreçtir. Eritilmiş plastik ham maddelerinin enjeksiyon yardımıyla kalıplara enjekte edilmesi ve soğutularak şekillendirilmesi işlemine enjeksiyon kalıp yöntemi denir.

Öncelikle bilgisayar programında çizilen kalıplar sonrasında makine ile üretilir. Talep edilen malzemeye göre tasarlanan kalıplar enjeksiyon makinesine yerleştirilir. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı sayesinde üretim çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Enjeksiyon makinesinin bölümleri şunlardır:

  • Mengene bölümü
  • Enjeksiyon bölümü
  • Kalıp bölümü

Kalıba dökülen ham madde mengene bölümü sayesinde sıkıştırılarak şekillendirilir. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı emek harcanan bir iş olduğundan dolayı bir miktar bütçe ayrılması gerekebilir.

Üretim aşamasına geçildiğinde ise firma hiç kazanmadığı kadar kar elde etmeye başlar.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Standartları

Hızlı ve seri üretim makineleri olan enjeksiyon kalıp makineleri tüketici standartlarına uygun olarak üretilirler. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı sırasında kullanılan maddeler kimyasal içermezler.

Daha sonra kalıplara konulan ve işlenen ham maddeler de aynı şekilde kimyasal barındırmazlar. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı tasarım bittikten sonra seri üretime geçileceğinden hızlı bir şekilde imal edilir.

Enjeksiyon kalıpları üretilirken kullanılan malzeme alüminyum ya da paslanmaz çeliktir. Uzun süre dayanıklı olarak üretilen kalıpların bakım anında bazı bölgelerine dolgu yapılması yeterlidir.

Plastik enjeksiyon kalıp imalatı gelişen teknolojiyle birlikte kendisini geliştirilir. Farklı tasarımlar ve renkler ile oluşturulan kalıplar her yıl daha da gelişir.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Örnekleri

İsteğe göre birçok farklı enjeksiyon kalıbı tasarımı yapılabilir. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı aşamasından çok tasarım aşaması önemlidir. Yeni bir model denenmek istendiğinde doğru ölçüler ve tasarım uygulanmalıdır.

Enjeksiyon kalıpları tek gözden ya da birkaç gözden oluşabilirler. Aynı anda farklı boyutlarda ürün üretmek için küçüklü büyüklü gözler kullanılabilir. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı zorlu bir süreç olabilir fakat bir kere düzgün bir makine elde ettiğinizde size artısı çok olacaktır.

Enjeksiyon makineleri çok çeşitli malzeme alanına sahip olduğu için farklı sektörlerde kolaylıkla kullanılabilir.

DİĞER HABERLER

WhatsApp