Plastik Enjeksiyon Kalıp İmalatı

Plastik Enjeksiyon Kalıp İmalatı

Plastik enjeksiyon kalıp imalatı plastik parçaların üretimi için gerekli olan enjeksiyon kalıplarının önce tasarlanması sonra üretilmesidir. Enjeksiyon kalıpları bilgisayar programında tasarlanırlar. İki farklı malzemeden enjeksiyon kalıbı üretilebilir:

  • Paslanmaz çelik
  • Alüminyum

Çelik enjeksiyon kalıpları yüksek ısıya dayanıklı oldukları için seri üretimde daha sık tercih edilirler. Enjeksiyon kalıpları üretilecek olan plastik parçanın şekline ve özelliklerine göre tasarlanır.

Plastik parçanın parlak olan alanları, desenli bölgeleri enjeksiyon kalıbında şekillenir. Üretim aşamasında ısıda erimiş haldeki plastik ham maddesi enjeksiyon kalıbına aktarılır.

Burada basınç yardımıyla enjeksiyon kabının şeklimi alırlar ve soğumaya başlarlar. Soğuma işlemi bittiğinde plastik parça kalıptan çıkarılır. Bu işlemler saniyeler içerisinde gerçekleşir.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Tasarımı

Enjeksiyon kalıplar uzman kişiler tarafından bilgisayar programında tasarlanırlar. Müşterinin üretmek istediği parçaya göre özel tasarım yapılır. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı yüksek maliyetli olduğu için ölçülendirme aşaması oldukça önemlidir.

Müşterinin yılda kaç adet ürün hedeflediği, ürünün boyutu, rengi ve özellikleri tasarımcıya doğru ve ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır. Tüm bu etkenler fiyatı da belirleyeceği için tasarım aşaması öncesi doğru aktarım yapmak önemlidir.

Enjeksiyon kalıp tasarım ve üretim aşaması yüksek maliyetli olsa da sonrasında plastiğin kolay üretilmesi ve düşük maliyetli olması sebebiyle enjeksiyon makinesi sayesinde yüksek kazançlar elde edersiniz. Enjeksiyon makineleri tek seferde 5000 adete kadar üretim yapabilirler.

Plastik Enjeksiyon Kalıpçılığı

Enjeksiyon kalıpları yüksek basınca dayanıklı olarak üretilirler. Plastik ham maddesinin kalıptan taşmaması için üretim aşamasında mengene ile basınç uygulanır. Kalıp içerisinde basınçlar soğuyan plastik şekil alır.

Plastik parçaları enjeksiyon kalıplarında şekillendiği için üretim aşamasında basınç uygulanması oldukça önemlidir. Enjeksiyon makineleri çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.

Günümüzde endüstriyel sektörde en çok kullanılan ham madde plastiktir. Hızlı ve kaliteli üretim olması dolayısıyla birçok sektöre plastik parça üretimi yapılır. Ülkemiz yurt dışına plastik ihracatı konusunda da oldukça gelişmiştir. Enjeksiyon kalıpları ile çok küçük boyutta plastik parçaları üretilebilir.

Plastik enjeksiyon kalıp imalatı oldukça emek verilmesi gereken hassas bir süreçtir. Eritilmiş plastik ham maddelerinin enjeksiyon yardımıyla kalıplara enjekte edilmesi ve soğutularak şekillendirilmesi işlemine enjeksiyon kalıp yöntemi denir.

Öncelikle bilgisayar programında çizilen kalıplar sonrasında makine ile üretilir. Talep edilen malzemeye göre tasarlanan kalıplar enjeksiyon makinesine yerleştirilir. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı sayesinde üretim çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Enjeksiyon makinesinin bölümleri şunlardır:

  • Mengene bölümü
  • Enjeksiyon bölümü
  • Kalıp bölümü

Kalıba dökülen ham madde mengene bölümü sayesinde sıkıştırılarak şekillendirilir. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı emek harcanan bir iş olduğundan dolayı bir miktar bütçe ayrılması gerekebilir.

Üretim aşamasına geçildiğinde ise firma hiç kazanmadığı kadar kar elde etmeye başlar.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Standartları

Hızlı ve seri üretim makineleri olan enjeksiyon kalıp makineleri tüketici standartlarına uygun olarak üretilirler. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı sırasında kullanılan maddeler kimyasal içermezler.

Daha sonra kalıplara konulan ve işlenen ham maddeler de aynı şekilde kimyasal barındırmazlar. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı tasarım bittikten sonra seri üretime geçileceğinden hızlı bir şekilde imal edilir.

Enjeksiyon kalıpları üretilirken kullanılan malzeme alüminyum ya da paslanmaz çeliktir. Uzun süre dayanıklı olarak üretilen kalıpların bakım anında bazı bölgelerine dolgu yapılması yeterlidir.

Plastik enjeksiyon kalıp imalatı gelişen teknolojiyle birlikte kendisini geliştirilir. Farklı tasarımlar ve renkler ile oluşturulan kalıplar her yıl daha da gelişir.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Örnekleri

İsteğe göre birçok farklı enjeksiyon kalıbı tasarımı yapılabilir. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı aşamasından çok tasarım aşaması önemlidir. Yeni bir model denenmek istendiğinde doğru ölçüler ve tasarım uygulanmalıdır.

Enjeksiyon kalıpları tek gözden ya da birkaç gözden oluşabilirler. Aynı anda farklı boyutlarda ürün üretmek için küçüklü büyüklü gözler kullanılabilir. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı zorlu bir süreç olabilir fakat bir kere düzgün bir makine elde ettiğinizde size artısı çok olacaktır.

Enjeksiyon makineleri çok çeşitli malzeme alanına sahip olduğu için farklı sektörlerde kolaylıkla kullanılabilir.

DİĞER HABERLER

WhatsApp