Plastik Enjeksiyon Kalıp

Plastik Enjeksiyon Kalıp

Plastik enjeksiyon kalıp hızlı ve seri üretim için en çok kullanılan makinelerden biridir. Eritilmiş plastik ham maddesinin ya da ufak parçalı plastiklerin enjeksiyon ile kalıba aktarılıp işlenmesi işlemine enjeksiyon kalıp denir.

Enjeksiyon kalıp üretimini kullanmak şu avantajları kazandırır:

 • Seri üretim yapar.
 • En küçük parçadan en büyük parçalara kadar farklı boyutlarda ürünler işlenebilir.
 • Maliyeti özellikle plastik enjeksiyon kalıp makinesi çalışmaya başladığında oldukça düşüktür.
 • Tek bir makinede birden fazla ürün ya da farklı ürünler işlenebilir.
 • Hurda dediğimiz artık malzeme oldukça düşük miktarda olur.

Geniş bir malzeme havuzuna sahip olan plastik enjeksiyon kalıp hayatımızın her yerinde kullanabileceğimiz plastik ürünlerin üretilmesinde kullanılır.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Tasarımı

Enjeksiyon kalıplarının tasarımı ve imalatı toplam 1 ay süre ile tamamlanabilir. Tasarım aşaması oldukça emek isteyen ve hassas bir süreçtir. Plastik enjeksiyon kalıp ilk başlarda bir miktar bütçe ayırmayı gerektirir.

Enjeksiyon kalıp makinesi tamamlandığında ve üretime geçildiğinde harcanan bütçe hızlı bir şekilde geri kazanılır. Plastik enjeksiyon kalıp tasarım tamamlandığında uzun süre kullanılabilir ya da müşterinin isteğine göre üzerinde değişiklikler yapılabilir.

Belirli sürelerde bakıma ihtiyaç duyan plastik enjeksiyon kalıp bazı kısımlarına dolgu yapılmak suretiyle işleme hazır hale getirilir. Üretilecek malzemenin daha da pürüzsüz olması için kalıbın bazı kısımları parlatılır. Bu işlemler emek isteyen aşamalardır.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Maliyeti Hesaplama

Bir enjeksiyon kalıp makinesi toplamak için öncelikle hangi ürün için kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Plastik enjeksiyon kalıp üreteceğiniz ürünün şekline göre tasarlanır. Üzerinde daha sonra farklılıklar da yapabilirsiniz.

Maliyet hesaplaması sıcak yollu kalıplar ile soğuk yollu kalıplar arasında da değişebilir. Sıcak yollu plastik enjeksiyon kalıp soğuk yollu enjeksiyon kalıplarına göre daha yüksek maliyetlidir.

Seri üretim sayesinde makineyi bir kere kullanmaya başladığınızda malzeme yelpazenizi de genişletmiş olursunuz. Bir kere de birden fazla ürün üretebilirsiniz. Enjeksiyon kalıpları plastik ürünlerde çok sık kullanılır ve plastikler hayatımızın her alanında yer kaplarlar.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Önemi

Farklı sektörler kullanıma uygun olan plastik enjeksiyon kalıp, seri üretim alanında faaliyet gösterir. Bu hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etmek isteyen markalar ve firmalar için etkilidir. Plastik enjeksiyon kalıp, aynı anda 5000 plastik kapak elde edilmesine yardımcı olur. Farklı kapak tasarımlarının üretilmesinde yardımcıdır. Boyut, renk ve seçenekler oldukça çeşitlidir. Markaların reklamının yapılması için ideal ürünler ve makineler olmaktadır. Plastik enjeksiyon kalıpları pratik bir düzeyde kullanım özelliğine sahip olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Avantajları

Otomotiv, gıda, savunma sanayi, kozmetik, ilaç vb. birçok alanda plastik ürün elde etmeye yarar. Seri üretim ve kolay ürün elde etmek için idealdir. Plastik enjeksiyon kalıp birçok avantajı beraberinde getirir. Her sektör bu avantajları sebebi ile kullanmaktadır. Plastik enjeksiyon kalıp avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Bir kerede seri üretim,
 • Farklı tasarımlar,
 • Düşük maliyet,
 • Atık maddeye izin vermemesi,
 • Aynı kalıp içerisinde farklı ürünlerin üretimi,
 • Hızlı üretim

Gibi birçok madde, her sektör için ideal olmaktadır. Üstelik zaman tasarrufu ve maliyet düşüklüğü firmalar için idealdir. Bu yüzden uygun fiyatlarda ürünler satın alınır. Tam da bu noktada farklı tasarım özelliğine sahip olan kalıplara olan ilgi günden güne de artış göstermektedir. Böylece söz konusu kalıpların kullanım alanları da genişlemektedir.

Farklı Tasarımlar İçin Enjeksiyon Kalıp

Plastik enjeksiyon kalıp, enjeksiyon makinesinin içine yerleştirilmesi ile üretime dahil edilir. Belli sıcaklıklarda ve belli basınçlarda güç uygulanır. Karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu yüzden profesyonel kişiler tarafından üretim yapılmalıdır. Özellikle plastik kapak alanında her sektör için plastik enjeksiyon kalıp kullanılır.

DİĞER HABERLER

WhatsApp