Plastik Enjeksiyon Kalıp

Plastik Enjeksiyon Kalıp

Plastik enjeksiyon kalıp hızlı ve seri üretim için en çok kullanılan makinelerden biridir. Eritilmiş plastik ham maddesinin ya da ufak parçalı plastiklerin enjeksiyon ile kalıba aktarılıp işlenmesi işlemine enjeksiyon kalıp denir.

Enjeksiyon kalıp üretimini kullanmak şu avantajları kazandırır:

  • Seri üretim yapar.
  • En küçük parçadan en büyük parçalara kadar farklı boyutlarda ürünler işlenebilir.
  • Maliyeti özellikle plastik enjeksiyon kalıp makinesi çalışmaya başladığında oldukça düşüktür.
  • Tek bir makinede birden fazla ürün ya da farklı ürünler işlenebilir.
  • Hurda dediğimiz artık malzeme oldukça düşük miktarda olur.

Geniş bir malzeme havuzuna sahip olan plastik enjeksiyon kalıp hayatımızın her yerinde kullanabileceğimiz plastik ürünlerin üretilmesinde kullanılır.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Tasarımı

Enjeksiyon kalıplarının tasarımı ve imalatı toplam 1 ay süre ile tamamlanabilir. Tasarım aşaması oldukça emek isteyen ve hassas bir süreçtir. Plastik enjeksiyon kalıp ilk başlarda bir miktar bütçe ayırmayı gerektirir.

Enjeksiyon kalıp makinesi tamamlandığında ve üretime geçildiğinde harcanan bütçe hızlı bir şekilde geri kazanılır. Plastik enjeksiyon kalıp tasarım tamamlandığında uzun süre kullanılabilir ya da müşterinin isteğine göre üzerinde değişiklikler yapılabilir.

Belirli sürelerde bakıma ihtiyaç duyan plastik enjeksiyon kalıp bazı kısımlarına dolgu yapılmak suretiyle işleme hazır hale getirilir. Üretilecek malzemenin daha da pürüzsüz olması için kalıbın bazı kısımları parlatılır. Bu işlemler emek isteyen aşamalardır.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Maliyeti Hesaplama

Bir enjeksiyon kalıp makinesi toplamak için öncelikle hangi ürün için kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Plastik enjeksiyon kalıp üreteceğiniz ürünün şekline göre tasarlanır. Üzerinde daha sonra farklılıklar da yapabilirsiniz.

Maliyet hesaplaması sıcak yollu kalıplar ile soğuk yollu kalıplar arasında da değişebilir. Sıcak yollu plastik enjeksiyon kalıp soğuk yollu enjeksiyon kalıplarına göre daha yüksek maliyetlidir.

Seri üretim sayesinde makineyi bir kere kullanmaya başladığınızda malzeme yelpazenizi de genişletmiş olursunuz. Bir kere de birden fazla ürün üretebilirsiniz. Enjeksiyon kalıpları plastik ürünlerde çok sık kullanılır ve plastikler hayatımızın her alanında yer kaplarlar.

DİĞER HABERLER

Plastik Kapak İzmir

Plastik Kapak İzmir

Plastik kapak İzmir genelinde günlük hayatımızda en çok kullandığımız ürünlerden biridir. Katı ve sı....

Devamını Gör
WhatsApp