Plastik Enjeksiyon Kapak Kalıbı

Plastik Enjeksiyon Kapak Kalıbı

Plastik enjeksiyon kapak kalıbı eritilmiş plastik ham maddesinin enjeksiyon yardımıyla şekillendirme amacıyla boşaltıldığı kalıplardır. Üretilecek ürünün boyut ve tasarımlarına göre farklı kalıplar kullanılabilir.

Enjeksiyon kalıplar çelik, paslanmaz çelik, bakır gibi sert metallerden üretilir. Darbelere ve yüksek ısıya karşı dayanıklıdırlar. Eritilmiş şekilde kalıba konan plastik ham maddesi kalıbın içerisinde şekil alır ve soğudu zaman çıkarılır. Enjeksiyon kalıplar tek ya da birden fazla göze sahip olabilirler. Bu sebeple aynı üründen farklı boyutlarda üretim yapılabilir ya da tek seferde birbirinden farklı ürünler ortaya çıkabilir.

Plastik ham maddesi kalıbın içerisinde şekillendikten sonra direkt olarak kullanıma hazır olur. Enjeksiyon kalıbı üretilecek ürünün tasarımına göre oluşturulur.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Çelikleri

Seri üretime olanak sağlayan enjeksiyon kalıplar çelik ya da paslanmaz çelikten üretilerek uzun süre kullanıma uygun halde tasarlanırlar. İlk alış fiyatların maliyeti yüksek olsa da uzun süre kullanılacağından ve seri üretim yaptığından uzun vadede ekonomik ürünlerdir. Plastik enjeksiyon kapak kalıbı kullanmak üreticiye şu avantajları sağlar:

  • Hacmi yüksek üretim.
  • Seri üretim.
  • Birbirinden farklı boyut ve tasarımlarda ürünlerin aynı anda üretimi.
  • Eritilmiş plastik kullanıldığından atık çok az olması.
  • Birbirinden değişik ham maddelerin şekillendirilebilmesi.
  • Kesin ve doğru ölçülendirme.

Plastik kapaklar yaşamımızın her alanında karşımıza çıktığı için istihdam açısından da büyük bir sektör haline gelmiştir.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Çizimi

Enjeksiyon kalıplar bilgisayarda 3D tasarım programları aracılığıyla oluşturulurlar. Tasarım siparişi veren müşterinin isteklerine göre şekillenir. Müşteri nasıl bir ürün üreteceğini ve yılda kaç adet ürün hedefi olduğunu detaylı bir şekilde açıklar ve tasarım buna göre oluşturulur.

Tasarımdan sonra üretim aşamasına geçilir. Plastik kapak üretiminde seri üretim şansı sunduğu için en çok kullanılan kalıplar enjeksiyon kalıplardır. En ufak ölçüden en büyük ölçüye kadar üretim yapılabilir.

Kalıp tasarımı aşamasında üretilecek ürünün desenli alanlarının belirlenmesi önemlidir. Üretimde hangi plastik ham maddesinin kullanılacağının bilgisi de verilmelidir.

DİĞER HABERLER

WhatsApp