Plastik Enjeksiyon Kapak Üretimi

Plastik Enjeksiyon Kapak Üretimi

Plastik enjeksiyon kapak üretimi seri üretim yaptığı için tek seferde binlerce ürünü hazırlayabilir. Enjeksiyon makinelerinin içerisinde olan enjeksiyon kalıpları sayesinde üretim yapılır. Enjeksiyon makinelerindeki üretim aşaması şu şekildedir:

  • Plastik ham maddesi yüksek ısıda eritilir.
  • Eritilen ham madde enjeksiyon yardımı ile enjeksiyon kalıbına boşaltılır.
  • Plastik ham maddesi kalıbın içerisinde basınç yoluyla şekillendirilir ve soğur.
  • Soğuyan ürün çıkarılır.

Enjeksiyon kalıpları özel olarak bilgisayar programında tasarlanır. Birçok farklı boyutu olabilir ve enjeksiyon kalıplarının birden fazla göz bölmesi olabilir. Birden fazla göz bölümleri sayesinde aynı anda farklı boyutta ürünler elde edilebilir. Üretici ve imalatçı firmalar için en avantajlı makinelerden biri enjeksiyon makineleridir.

Plastik Enjeksiyon Makinesi

Plastik ürünleri günlük hayatımızda büyük bir yer kaplarlar ve endüstride de en çok kullanılan malzemelerden biridir. Plastik enjeksiyon kapak üretimi çok eski yıllardan itibaren enjeksiyon makinelerinde yapılır.

Enjeksiyon makinelerinde son teknolojik yöntemler kullanılır ve bilgisayar programı ile birlikte çalışırlar. Mengene, enjeksiyon ve enjeksiyon kalıp kısımları olmak üzere üç adet farklı bölmeden oluşurlar.

Mengene üretim aşamasında eritilmiş plastiğin kalıbın şeklini alması için basınç oluşturur. Renklendirme işlemi de yine enjeksiyon makinelerinde gerçekleşir. Plastiğin eritilmesi elektrik ısıtıcıları ile olur. Eritilmeden önce plastik ham maddesi granül biçimindedir. Enjeksiyon kalıbını tam olarak doldurana kadar ham madde enjekte edilmeye devam edilir.

Plastik Enjeksiyon Kalıp

Enjeksiyon kalıpları çelik ya da alüminyum gibi sert metallerden üretilirler. Yüksek derecede ısıya dayanıklı olan bu yapılar yüksek kalitede ürün ortaya çıkarır. Enjekte yoluyla enjeksiyon kalıba dökülen ham maddenin kalıpta tutulması için de basınç uygulandıktan sonra soğuma aşaması gelir.

Basınç uygulandıktan sonra plastik ham maddesi kalıbın içinde soğuyarak ve sertleşerek şekil almaya başlar. Ürünün nasıl olacağı, hangi alanlarının parlak olacağı, ne desende olacağı tasarım aşamasında enjeksiyon kalıbı çizilirken ayarlanır.

Tasarım aşamasında enjeksiyon kalıbı ölçülendirmede hata yapmamak önemlidir. Bu sebeple uzman kişilerle çalışmak gerekir.

DİĞER HABERLER

WhatsApp