Plastik Enjeksiyon Kapak

Plastik Enjeksiyon Kapak

Plastik enjeksiyon kapak üretimi sektörde en çok kullanılan yöntemdir ve seri üretim sağlar. İki türlü üretim aşaması vardır. Sıcaklık ile eritilmiş plastik ham maddesi enjeksiyon kalıplarına dökülür ve burada şekillenerek soğur. Diğer yöntem de soğuk plastik ham maddesinin kalıpta şekillendirilmesidir.

Eritilmiş plastik yoluyla yapılan üretim daha az plastik atık çıkardığı için daha avantajlıdır. Enjeksiyon kalıbın içerisinde şekillenen ve soğuyan ürün daha sonra çıkarılır. Enjeksiyon kalıplar üretilecek ürüne göre bir göz ya da birden fazla gözden meydana gelir.

Enjeksiyon kalıbın gözleri farklı boyutlarda olabilir. Aynı ürünün küçük ve büyük boyutlarını aynı anda üretebilirsiniz ya da her bir göze farklı ham madde koyabilirsiniz.

Plastik Enjeksiyon Kapak Üretimi

Plastik kapak üretimi için kullanılan enjeksiyon kalıp yöntemi üretimde düşük maliyetli olması sebebiyle avantaj sağlar. Üretim yapacak olan kişi yalnızca kalıp makinesini oluştururken belirli bir bütçe ayırmak zorunda kalır.

Tüm plastik kapak çeşitleri enjeksiyon kalıp yöntemiyle üretilebilir. Enjeksiyon kalıp üretimin aşamaları şunlardır:

  • Kalıp kapama
  • Hammaddenin alınması
  • Enjeksiyon
  • Ütüleme
  • Soğutma
  • Kalıp açma
  • Çıkarma

Aşamalar her ürün için aynı sırayı izler. Plastik enjeksiyon kapak renkli üretim olacağı zaman eritilmiş ham maddeye istenilen renk de eklenir. Ham maddelerde kimyasal malzeme kullanılmaz ve tamamı geri dönüşüme uygun çevre dostudur. Enjeksiyon kalıplar uzun süre kullanılabilir şekilde tekrar üretim yapabilirler.

Plastik Enjeksiyon Bölümü

Enjeksiyon kalıbın en büyük avantajlarından biri büyük hacimlerde aynı üründen seri bir şekilde üretim yapmasıdır. Üretim kısmına geçildiğinde kalıbın satın alınma maliyeti kısa zamanda çıkarılır ve üretici kara geçer.

Çelik, alüminyum gibi sert metallerden üretilirler. Ham madde çeşit aralığı çok geniştir. Üretim sonrası oluşan ürün kaliteli ve dayanıklı olur. Tek bir plastik kapağın üretim süresi 1 dakika sürer. Bu hız ürünün boyutuna göre 15 saniye olabilir. Farklı ham maddelerden farklı boyutta plastik kapaklar gün içerisinde binlerce tane üretilebilir.

DİĞER HABERLER

WhatsApp