Plastik Kapak Kalıbı

Plastik Kapak Kalıbı

Plastik kapak kalıbı enjeksiyon makinesinde yer alan ve makineye gelen plastiğin şekillendirilmesini sağlayan kapak kalıplarıdır. Makineye gelen plastik eritilmiştir kalıp ile birlikte şekilde almaya hazır haldedir.

Üretim aşamasında kullanılan plastik kapak kalıbı üretilecek olan ürünün çeşidine ve boyutuna göre değişiklik gösterir. Her ölçüde plastik kapağın kendi kalıbı vardır ve ürünün çeşidine göre kalıp materyalleri de değişiklik gösterir.

Birçok parçadan oluşan plastik kapak kalıbı için en mühim parçaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sabit çekirdek ve hareketli çekirdek. Bu parçalara sırasıyla dişi ve erkek çekirdek de denir.
  • Bağlantı Plakaları
  • Yolluk
  • Yolluk burcu
  • Merkezleme kolonu
  • İtici plaka
  • İtici tutucu plaka
  • İtici pim

Plastik Kapak Makinesi

Plastik kapak kalıbı üretim makinesinin en önemli parçalarından biridir. Seri üretim gerçekleştiren makineler teknolojinin gelişmesiyle iyice ilerlemiştir. Plastik kapak üretimi hem maliyet bakımından ucuz hem de taşınması hafif ürünler olduğundan oldukça fazla tercih edilir.

Günlük hayatımızdaki her alanda plastikler kullanılır. Örneğin kullandığımız arabalarda bile plastik madde oranı oldukça çoktur. Plastik kapak kalıbı çeşitleri ile birçok farklı tasarım plastik kapak üretilmekte ve müşteriler ile buluşturulmaktadır.

Üretimde kullanılan plastik kapak kalıbı aynı anda birden fazla kapak üretilebilecek şekilde birkaç adet gözden oluşabilirler. Böylece üretim de hızlanmış olur. Arz talebi oldukça fazla olduğundan üretimin hızlı olması firmaların avantajınadır.

Plastik Kapak Boyama

Üretim aşamasında plastik kapak kalıbı ile şekillendirilen plastik kapaklar isteğe göre renkli de olabilirler. Mavi, yeşil, kırmızı, pembe, sarı, beyaz renkli kapaklar en çok tercih edilenlerdendir.

Plastik kapak üretilirken kullanılan tüm ham maddeler yüzde yüz organiktir. Renkli kapaklarda kullanılan boyalar da buna dahildir. Doğa dostu olan kapaklar plastik kapak kalıbı ile el değmeden hijyenik ortamda üretilirler.

Çeşitlere göre bazı kapaklar tek parça bazıları da birkaç parçadan oluşabilirler. Özellikle termos çeşitlerinde kapağın yanında koruyucu da olur. Bazı ağır ürünlerin taşınmasında kullanılacak şişeler de plastik kapak kulpları kullanılır.

DİĞER HABERLER

WhatsApp