Plastik Kapak Nasıl Eritilir?

Plastik Kapak Nasıl Eritilir?

Plastik kapak nasıl eritilir konusu eğer üretici olmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken konulardan biridir. Plastik kapaklar enjeksiyon makineleri ile üretilirler ve enjeksiyon makineleri için özel üretilmiş enjeksiyon kalıpları vardır.

Plastik ham maddesi ilk önce yüksek ısıda makineler sayesinde eritilerek enjeksiyon kalıba enjeksiyon yoluyla dökülür. Eritilmiş plastik ham maddesi bu sayede döküldüğü kalıbın şeklini alır. İşlem makineler aracılığı ile gerçekleştirildiğinden oldukça güvenlidir.

Enjeksiyon kalıplar paslanmaz çelik, alüminyum gibi sert metallerden yapılır ve yüksek ısıya dayanıklıdırlar. Eritilmiş plastiğin kalıp içerisinde şekillenmesine yardımcı olmak için ütüleme tekniği uygulanır.

Enjeksiyon kalıbın şeklini tam olarak alan plastik soğumaya bırakılır ve daha sonra kalıptan çıkarılır.

Plastik Kapak Kalıpları

Plastik kapak, seri üretim olarak enjeksiyon makinelerinde üretilirler. Plastik kapak nasıl eritilir sorusu için öncelikle makineleri tanımanız gerekir. Üretici için enjeksiyon makinelerini kullanmak şu avantajları sağlar:

  • Bir kerede aynı ürünü farklı boyutları üretilebilir.
  • Üretim maliyetleri oldukça düşüktür.
  • Seri ve hızlı üretim yapılır.
  • Farklı ham maddeler aynı anda kullanılabilir.
  • Enjeksiyon kalıpları dayanıklıdır ve tekrar kullanıma uygundurlar.

Enjeksiyon makinesini toplama aşamasında üretici bir miktar bütçe ayırmalıdır ve maliyet olarak en çok yükü bu aşamada üstlenir. Makine oluştuktan sonra üretim aşamasına geçildiğinde ilk başta harcanan bütçe kısa zamanda geri kazanılır. Plastik kapak üretimi ülkemizde ve dünyada oldukça büyük bir piyasaya sahiptir.

Plastik Kapak Hammaddesi

Plastik kapaklar termoplastik denilen bir ham madde kullanılarak üretilirler. Yapısı itibariyle organik bir ham maddedir ve geri dönüşüme uygundur. Kimyasal özellikler taşıyan plastiklerin doğada kaybolma süreleri çok uzun olduğu için artık üreticiler organik ham maddeleri tercih ederler.

İnsan sağlığına tamamen uygun olan termoplastik saklanacak olan gıdaları da tam anlamıyla korur. Dışarıdan gelebilecek zararlı maddelere karşı koruyucu kalkan olduğu için plastik kapakların ölçülendirilmesi oldukça önemlidir. Üretim aşamasından önce bilgisayar ortamında tasarlanıp ölçülendirilirler. Müşterinin isteğine göre plastik kapaklar farklı ölçülerde üretilebilir.

DİĞER HABERLER

WhatsApp