Plastik Kapak Nedir?

Plastik Kapak Nedir?

Çoğu tüketici pet şişelerin çok basit olduğunu söyler aslında az kişi bir şişenin sağlıklı şekilde kapanması ve kolaylıkla açılması lazım ayrıca da sızdırmayacak şekilde tekrar kapatılması gerektiğinin ardında ki bilgi veya da beceri ve emeğin farkındadırlar. Tabi ki de her bunların yanı sırasında üreticinin üreteceği kapağın tüketiciler tarafından beğenilmesi de gerekmektedir. Hoş bir görüntüyü kim istemez kapak deyip geçmemek lazım plastik kapak olsa bile güzel tasarımlar eklene bilir.

Meşrubatlardaki Kapak Çeşitliliği

Kullanılmaya başladıkları zamandan bu yana kadar meşrubat kapakları sık sık yenilenmekte ve değişmektedirler. Tabi bunun yanı sıra farklı tiplemedi şişeler için farklı farklı şekil de kapaklar üretilmekte ve plastik kapak için yapılan tasarımları temelde kullanılacak olan şişelerin boğaz ölçüleri esasında yapılmaktadır. Tabi şişenin içinde olacak olan akışkanın da cinsi önemli olmakta misal; gazlı içecekler yada saf su veya da sıcak bir içecek gibi dolum yapılması gereken içecekler de farklı kapak çeşitleri kullanılmakta ve önemli olan konulardan birisi de kapağın şişe içinde bulunan akışkan içeceğin tadına yada kokuşana veya da rengine etki etmemesi gibi şeyler önemlidir.

Üretime geçecek olan plastik kapak cinsine göre değişimiyle birlikte meşrubat yada şişelerin kapakları için basınçlı döküm yada enjeksiyon kalıplama yöntemi kullanıla bilir. Bazı üretilen kapaklar 1 veya 2 belki de 3 ayrı parçadan oluşturula bilir. İki parçadan oluşturulan kapaklar bir çok farklı parçaların bir araya toparlanıp ayrı montaj hattında monte edilip veya da 2 komponentli enjeksiyon makinasında üretile bilinmektedir.

Bazı yapılan kapaklarda ilave yapılarak ve fonksiyonlar eklenerek kapakların daha da kompleks hale getire bilmektedirler. Örnek verecek olursak sporcu içeceklerinde kullanılan kapakları biliyoruz hepimiz bu tarz kapaklar dişli bir boğaz kullanarak belirli bir güç olmadan açılmasını engeller. Üst parça aynı zamanda da çekilerek kapanma görevi görmekte ve kapaktan tozdan vb. korumak amaçlı yapılmıştır aynı zaman da toz dan koruma kapağı da dene bilir bu kapak için kapatıldığında dişlere geçerek bütün kısmı kapatır ve dayanıklı bir plastikten oluşmaktadır.

DİĞER HABERLER

WhatsApp