Plastik Kapak ve Kulp

Plastik Kapak ve Kulp

Hayatımızın her yerinde, özellikle mutfak alanında kullandığımız birçok eşyada plastik kapaklar ve kulplar bulunmaktadır. Özellikle likit gıdaların, yani salça, sıvı yemek yağları, bal, reçel, çeşitli soslar ve jeller gibi gıdaların korunması ve ambalajlanmasında plastik kapaklar ve plastik kulplar kullanılır. Sadece yemek malzemelerinde değil mutfak temizlik malzemeleri, oto temizleme malzemeleri, kişisel bakım ürünleri gibi pek çok ürün yelpazesinde, koruma, depolama ve taşıma amaçlı kullanılan tüm kaplarda plastik kapak ve kulp bulunmaktadır. Plastik kulplar daha çok kiloluk ürünlerin taşınması için kullanılıyor. Mesela 5 litrelik yemek yağlarını taşıyabilmemiz için plastik kulplar ve plastik kapağın birleşik olduğu plastikler kullanılıyor.

Tüm paketlemeler için geçerli olan tasarım seçimleri vardır. Yani ürünün kendi ambalaj tasarım ve renklerine uygun olacak olan plastik kapak ve plastik kulplar tercih edilebilir. Peki yukarıda da sayılan bu ürünler hangi ambalajlar içerisinde paketlenir?

Yemeklik Yağ ve Endüstriyel Kapaklar

Daha çok likit veya sıvı olan maddelerin paketlenmesinde pet şişe, cam şişe ve teneke kutu içerisinde muhafaza edilir ve taşınır. Bütün yağ ve sos çeşitlerinin farklı plastik kapak boyutları vardır. Hatta sektör içerisinde en fazla, 28, 30, 32 ve 35 mm çapında olan kapaklar üretilir ve kullanılır. Hatta sıvı tüketen sporcular için de işlevsel plastik kapaklar üretilmiştir.

Teneke ve Kulplu Kavanoz Kapakları

Pratik teneke kapaklar; yağ, sos ve tiner gibi ürünler için uygundur. Genellikle içten yırtmalı teneke kapaklardır. EVA içeriğine sahiptirler. Yani ambalajın içerisindeki şeffaf ambalaja sahipler. Bu durum ürünün güvenilir olduğuna işaret eder. Çünkü hijyenik koşullarda paketlendiğinin göstergesidir.

Koruma Kapakları

Pres paketleme sayesinde konserve ürünlerin içerisine nem, toz, böcek ve türevleri ve su giremez. Böylece hijyenik bir şekilde saklanır. Standart ölçüde olan her konserve kutusuna 99 mm ‘lik plastik koruma kapakları uyumlu olur.

Plastik Kulp Çeşitleri

Plastik kulp çeşitleri genel olarak ambalaj ile beraberdir. Yani ayrı bir kulp olarak eklenmemiş, belirli bir oyuk sayesinde kulp yaratılmış olan paketlerdir. Kulp kısmına da paketin içindeki ürün sıkıştırılabilir. Örnek olarak yağ ve deterjan paketlerini verebiliriz. Ayrıca normal kulp olarak da teneke, bidon, kiloluk su şişelerinde plastik kulplar kullanılır. Standart kiloluk su şişelerinin kulp ölçüleri de 38 ve 48 mm ‘dir.

DİĞER HABERLER

WhatsApp