Enjeksiyon Kalıp Çizimi

Enjeksiyon Kalıp Çizimi

Plastik enjeksiyon kalıbı tasarımı ve üretimi gerçekleşmesi için öncelikle enjeksiyon kalıp çizimi gerçekleşmesi gerekmektedir. Üretim sektöründe çok fazla önem arz eden plastik enjeksiyon kalıpları yapılması zaman isteyen ve zor bir faktördür. Enjeksiyon kalıp çizimi başlamadan önce kesinlikle kalıp olacak ürün çekme değeri bilinmesi gerekir. Bu tasarım ve  enjeksiyon kalıp çizimi bilgisayar ortamında gerçekleşip üç boyutlu şekilde çizimi yapılmaktadır. 

Enjeksiyon Kalıp Çizimi Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Tasarımı gerçekleşecek plastiklerin dijital ortamda enjeksiyon kalıp çizimi gerçekleşirken dikkat edilmesi hususlar bulunmaktadır. Enjeksiyon kalıp çizimi dikkat edilmesi hususlar şu şekildedir;

  • İlk öncelikle parçaların planlaması yapılmalı bu hususa çok önem verilmelidir. Kullanılacak parça ve aletlerin montaj uyumu sağlaması gerekmektedir.
  • Enjeksiyon kalıp çizimi gerçekleşirken yolluk giriş ve yerlerinin yanı sıra kalıbın tüm çelik çekirdek ölçülerinin de belirlenmesi şarttır. 
  • Kalıp tasarımı yapıldıktan sonra ise imalat konusunda zorlanmamak adına bütün işlevleri analiz etmek gerekmektedir.

Özellikle enjeksiyon kalıbı çizimi hizmetlerini alırken firma tercihini isabetli bir şekilde yapacak olursanız, bu tür hizmetleri yüksek kalite standartlarında almak noktasında önemli kazanımlara da sahip olursunuz.

Enjeksiyon Kalıp Çizimi Nasıl Üretilir

Gerekli çalışma ortamlarında tasarım aşamaları ve enjeksiyon kalıp çizimi hazırlanan plastiklerin üretilmesi için gerekli makineler kullanılmalıdır. Ülkemizde en fazla tercih edilen üretim makinelerinden biri olan enjeksiyon makineleri ise seri üretimler gerçekleştirmektedir. 3D enjeksiyon kalıp çizimi yapılan bütün kalıplar son olarak üretime hazırlanıp analizler sonucunda üretimleri gerçekleşmektedir. 

Ayrıca bu enjeksiyon makinelerinde kullanılan kalıplar ısıya dayanıklı olması gerekmektedir. Makine Mengene kısmında enjeksiyon kalıpları sıkıştırılarak plastik ham maddesinin şekil almasını sağlamaktadır. Şekil alan ham maddeler sonrasında kuruması amacıyla soğutulmaya bırakılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken şey gerçekleşen enjeksiyon kalıp çizimi halinde olması için kalıpların tamamen irkile göre doldurulması gerekmektedir.

Enjeksiyon kalıplarında atıkların daha az olarak kullanılması gerekir. Ayrıca bu şekilde atık az olan kalıplar üretici ve firmalar içinde az maliyetli olmakta doğayı korumaktadır. Enjeksiyon kalıp çizimi ise detay isteyen bir işlev olduğundan profesyonel kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Bu durum son zamanlarda enjeksiyon kalıp çizimi hizmetlerine olan ilgi ve ihtiyaçları da arttırıyor.

DİĞER HABERLER

WhatsApp