Plastik Enjeksiyon Kalıp Desen

Plastik Enjeksiyon Kalıp Desen

Plastik enjeksiyon kalıp desen tasarımları bilgisayar ortamında üretilir. Üretilecek olan plastik parçanın özelliklerine göre uygun ölçülerde enjeksiyon kalıpları tasarlanır. Birçok farklı sektöre plastik parça üretimi yapan enjeksiyon kalıplarının avantajları şunlardır:

  • Yüksek hacimli aynı plastik parçaların seri üretimi
  • Geniş malzeme aralığı
  • Yüksek verim
  • Kaliteli görsellik

Enjeksiyon kalıpları bilgisayarda tasarlandıkları için üretim aşamasında ortaya çıkan ürünler kusursuz olur. Seri üretim sayesinde üretici ve imalatçıların istedikleri parçalar hızlı bir şekilde temin edilebilir.

Enjeksiyon kalıplarında eritilmiş plastik ham maddesi kullanılır. Eritilmeden önce plastikler granül şeklinde olurlar. Basınç yoluyla eritilmiş plastik içine döküldüğü enjeksiyon kalıbının şeklini alır ve soğumaya başlar.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Çelikleri

Enjeksiyon kalıpları yüksek derece ısıya dayanıklı paslanmaz çelikten üretilirler. Bir diğer üretim malzemesi alüminyumdur. Plastik enjeksiyon kalıp desen müşterinin isteğine bağlı olarak oluşturulur.

Enjeksiyon makinesi tamamlandıktan sonra üretim aşamasında ham madde maliyetleri oldukça düşüktür ve üretim hızlıdır. Bu sebeple plastik enjeksiyon makineleri yüksek kazançlıdır. Enjeksiyon kalıplarının tasarlanması ve üretimi yüksek maliyetli olsa da sonrasında bu maliyeti karşılar.

Her çeşit plastik ham maddesi üretimde kullanılabilir. Enjeksiyon kalıplarının bir veya birden fazla gözü olabilir. Farklı gözlerde farklı ham madde kullanılabilir. Gözlerin boyutları birbirinden farklı olabilir. Bu şekilde aynı ürünün farklı boyutlarını seri olarak üretebilirsiniz. Üreticiler için en avantajlı makinelerdir.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Çizimleri

Enjeksiyon kalıplarının çizimi ve ölçülendirilmesi uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Üretim aşamasında geri dönülemez hatalar meydana gelirse olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bir kere üretim tamamlandığında enjeksiyon kalıplarını uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Enjeksiyon kalıbında üretilen bir malzemenin oluşması en fazla 60 saniye sürmektedir. Yapısı ne kadar karmaşık olursa olsun ürünler hızlı bir şekilde alınır.

Hız dolayısıyla saat başı binlerce plastik parçanın üretimini gerçekleştirebilirsiniz. Tekrarlanan bir üretim süreci olduğu için maliyetleri de oldukça düşük olur. Üretilen plastik parçası son şeklini enjeksiyon kalıbında aldığı için ekstra müdahale gerektirmez.

DİĞER HABERLER

WhatsApp